W jaki sposób odzyskać podatek z Wielkiej Brytanii?

Wbrew pozorom brytyjski taxman myli się nieomalże tak często jak nasz urząd podatkowy i bywa, iż ochoczo zabiera nam nadto dużo podatku.
Co w takiej sytuacji powinniśmy uczynić? Oczywiście napisać podanie o zwrot podatku z Anglii.

Jeżeli informacje przesłane w zgłoszeniu będą prawdziwe oraz urząd podatkowy zda sobie sprawę, że popełnił pomyłkę jak też zabrał nam zbyt dużo pieniążków, wówczas na nasze konto prędko wpłynie nieprawnie pobrana kwota. Bywa, iż jest to parędziesiąt czy też paręset funtów, więc gra jest jak najbardziej warta świeczki. Jeśli pragniemy odebrać nadpłacony podatek za ubiegłe lata, powinniśmy sprawdzić jak wiele pieniędzy zarobiliśmy oraz ile podatku zapłaciliśmy. Informacje te zawarte są w dokumentach P60, które dostajemy od pracodawcy po upływie każdego roku .

Czyżbyś miał ochotę na więcej wpisów na ten temat? Zachęcamy w takim razie do następnej witryny – po prostu kliknij tu i przenieś się do naszego serwisu.

Kiedy zmienialiśmy pracę w ciągu roku, to powinniśmy uzyskać od chlebodawcy formularz P45 i uwzględnić dane z niego przy wykonywaniu wyliczeń.

egzamin

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Zaopatrzeni w ową wiedzę, wchodzimy na stronę HMRC, wpisujemy dane do kalkulatora . Na górze dokumentu zaznaczamy rok podatkowy, potem wpisujemy ogólną kwotę, jaką wypracowaliśmy jak też kwotę uiszczonego podatku. Pozostałe rubryki tyczą się podatków z wkładów bankowych oraz lokat i pozostałych odsetek, za które nie zapłaciliśmy podatku. Jeżeli nie znamy tychże danych, niczego nie wpisujmy. Następnie klikamy w łącze Calculate u dołu strony po czym kalkulator pokaże czy należy się nam zwrot podatku czy też nie.

Obojętnie jak będzie wynik, warto kliknąć w następny odsyłacz „Show summary of calculation” po czym zaznajomić się ze szczegółowymi informacjami. Jeśli jednakże należy się nam zwrot nadpłaconego podatku, wówczas warto od razu wydrukować owo zestawienie oraz dodać do korespondencji wysłanej do urzędu.