Przyszło nam żyć w czasach chwilowości. Co to oznacza?

Wszystko zmienia się w kosmicznym tempie. Technika gna przed siebie nie oglądając się za siebie. Dostajemy najnowsze urządzenia, które być może ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, ale zabijają tajemnice.

Mamy telefony, w których są już chyba wszystkie możliwe aplikacje, ale przez tę łatwą osiągalność tracimy coś więcej, coś, co można umieścić w stwierdzeniu, iż każda kolejna rzecz przestała być na swój sposób niezwykła. Co to tak naprawdę znaczy?

Kiedyś w latach głębokiej komuny otrzymać piłkę do nogi w prezencie to było coś. Choć prędko traciła swój pierwotny czar, ponieważ kopało ją całe blokowisko, to już na zawsze

Telefon starego typu

Autor: tony_duell
Źródło: http://www.flickr.com

pozostała w sercu, jako ważny przedmiot, jako coś, do czego można się przywiązać, coś, co nawetmożna w pewien sposób pokochać. Takie były czasy, gdy naokoło było mało towarów, a te które były w małych ilościach były zbyt kosztowne. Dziś nie ma takiego problemu.

W każdym markecie dostaniemy piłkę za niewielkie pieniądze. Oczywiście, to zależy, jaka nas interesuje, bo przecież możemy zakupić futbolówkę z wyższej pułki, ale mamy duży wybór, nie jesteśmy przymuszeni by

Ludzie w mieście

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com

wydać dużą kwotę gotówki. Po prostu kupujemy taką, która odpowiada nam cenowo. Zabija to jednak magię tych przedmiotów, bo bardzo szybko zamienimy i tak tę piłkę na nowszą. I I tak w kółko.

Podobnie jest z telefonami. Kiedyś był jeden, stacjonarny, a gdy pojawiły się do kupienia pierwsze gigantyczne jak na dzisiejsze czasy telefony komórkowe to traktowało się je jak coś niesamowitego. A teraz? Wymiana, co chwilę i zero przywiązania. A przypominasz sobie pierwszy aparat fotograficzny, pierwszą lampę studyjną, którą traktowałeś jak słońce, które może zaraz przestać świecić już na wieki, pierwszy namiot bezcieniowy (fachowa lampa studyjna) lub palniki do lamp. Nie da się ukryć, teraz pewnie łatwiej zamienisz na nowszy, a dawniej te sprzęty były jak najcenniejsza zdobycz.

W dzisiejszych czasach działamy niby jak organizator ścienny (więcej o palnikach do lamp i organizatorach ściennych znajdziesz tutaj: fachowy organizator ścienny). Umieszczamy na nim istotne informacje, jednak jedynie na chwilę, ponieważ za moment jest już na horyzoncie następna i kolejna. Dzisiejsze czasy to bowiem tymczasowość, która najmocniej właśnie jest widzialna w traktowaniu przedmiotów. Są dla nas jak znajomi, których poznajemy na wczasach, a potem wzajemne relacje odchodzą w cień. Są tylko na krótko, a następnie lądują na śmietniku.