Jakiego rodzaju ograniczenia mogą obowiązywać pracodawcę przy zastosowaniu tzw. zwolnień grupowych?

Czy wiesz, że nie każda spółka może w dowolny sposób pożegnać się ze swoimi pracownikami? Rozwiązanie umowy o pracę można by wykonać na parę sposobów. Dla przykładu, żeby zwierzchnik mógł jednorazowo zwolnić wielu pracowników, musi być ich przynajmniej dwudziestu.
Pracownicy, jacy na własnej skórze dowiedzieli się czym są w praktyce zwolnienia grupowe wiedza, że posiadają prawo zarejestrować się w UP, ponieważ przysługuje im zasiłek dla bezrobotnych.

Warto wspomnieć, że pracodawcę obowiązują pewne ograniczenia przy zastosowaniu takiej formy wypowiadania umowy o pracę. O tak zwanych zwolnieniach grupowych moglibyśmy rozmawiać wtedy, gdy pracodawca zwalnia:
– 10 członków personelu (w okoliczności, gdy zatrudnia co najmniej stu pracowników),
– 10 procent pracowników (gdy zatrudnionych jest od 100 do 300 pracowników)
zwolnienia grupowe

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
trzydziestu członków personelu, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 oraz więcej osób.
współpraca
Jak zatem jest widoczne, nie w każdej spółce można przeprowadzić zmniejszenie zatrudnienia stosując tak zwane zwolnienia grupowe.

Jeżeli chcesz uzyskać uzupełniające dane na ten wątek, odkryj ponadto (https://www.contra-odszkodowania.pl/doplata-do-wyplaconego-odszkodowania-jest-mozliwa/) inne nasze witryny na podobny temat – one też są ciekawe.

Jest to szczególny sposób zakończenia umowy o pracę, którą przełożony jest zobowiązany skonsultować z członkami zakładowych organizacji związkowych. Warto także dodać, że osoby, jakie straciły posadę wskutek zwolnień grupowych muszą otrzymać odprawę, której wysokość jest zależna od między innymi stażu pracy w danym przedsiębiorstwie.

Odprawa ta nie może być większa niż równowartość 15-krotnego wynagrodzenia minimalnego.

Kliknij ten link, a wtedy zdobądź więcej szczegółów (http://www.account-pl.eu/publikacje/odszkodowanie-mozna-ksiegowac-na-trzy-sposoby) w kontekście analizowanej w tym serwisie treści. Uzyskasz wtedy szerszą wiedzę.

Warto też wspomnieć, że istnieje duża liczba ludzi, którą prawo chroni przed zwolnieniami grupowymi.