Domowy budżet krok po kroku

Do czego to planowanie? Przecież i tak wydajemy wszystkie pieniążki, które zarobimy. Nie ma sensu spisywanie wydatków, od tego nie przybędzie mi przecież pieniążków. A jednak powinniśmy wiedzieć, na co jak też czy z pewnością dobrze wydajemy nasze środki.
Domowy budżet to porównanie dochodów i kosztów, przeważnie dotyczące każdego miesiąca.

pożyczka pozabankowa feniko

Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com
metodyczna obserwacja budżetu pozwoli Ci oszacować kondycję finansową Twej rodziny a także umożliwi zarządzanie pieniędzmi. Budżet można prowadzić w zeszycie, możemy również przygotować prostą tabelę w Excelu.

Zainteresował Cię ten post? To doskonale, ponieważ oryginalny wpis ma zbliżone informacje do omawianych.

Układanie budżetu rozpoczynamy od gruntownego rozpisania wszelkich sztywnych przychodów oraz kosztów. Do przychodów należą Wasze pobory, ale pamiętaj również o przychodach z pracy dodatkowej i zleceń, z lokat bankowych, z najmu mieszkania, z udziałów w firmach. Koszty to bezgraniczna ilość pozycji – pożyczki, opłaty za mieszkanie, Internet, ubezpieczenia na życie, opłaty za przedszkole i wszystkie codzienne sumpty – jedzenie, ubrania, przewóz, rozrywka, medykamenty, etc.

Podstawą planowania budżetu domowego będzie uświadomienie sobie struktury kosztów oraz rozdzielenie ich na dwie części – wydatki niezbędne, takie jak kredyty, czynsz, żywność oraz te ponadprogramowe, takie jak rozrywka, papierosy, niektóre ciuchy albo jedzenie. Dokonując takiego rozdziału, możesz ocenić swoją sytuację finansową oraz opracować następne kroki.

Koszty muszą zostać rozpisane dokładnie, jednak niezbyt detalicznie, dlatego że zniechęci Cię ilość pozycji do uzupełnienia. Powinniśmy przez 3 miesiące dokładnie rejestrować wszystkie wydatki, aby zbadać na co wydajesz pieniądze. W sytuacji kryzysowej podratować cię może pożyczka pozabankowa Feniko.