Mechanik samochodowy jest to osoba, na którą na dzisiejszym rynku pracy jest nadzwyczaj duże zapotrzebowanie. Wypływa to z faktu, iż według rozmaitych statystyk, po naszych drogach porusza się kilkanaście milionów czterokołowców.
Wymagają one cyklicznych przeglądów, a także reperacji usterek, które pojawiają się w toku ich eksploatacji.

Mechanik bądź blacharz samochodowy są to zawody z przyszłością. Coraz to bardziej zawiłe pod względem elektronicznym i mechanicznym wozy wymagają fachowego oka. Normalny eksploatator czterokołowca nie będzie w stanie wykonać większości napraw samodzielnie.
o dofinansowaniach unijnych

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
zawód mechanika nie jest fachem dla każdej osoby. Do atutów pracy w charakterze mechanika samochodowego z pewnością można zaliczyć to, iż jest to praca pełna wyzwań. Rozmaite marki wozów w różnym technicznym stanie, wymagają specyficznego podejścia oraz zastosowania różnych technologii naprawy. Pozwala to na notoryczny rozwój zręczności a także pogłębianie wiedzy poprzez całą ścieżkę zawodową. Po drugie, wiedza w temacie mechaniki aut a także możliwość korzystania z pełni wyekwipowanego warsztatu umożliwiają samodzielne i tanie reperacje własnego wozu. Do złych stron pracy mechanika samochodowego można zaliczyć pracę w trudnych warunkach. Jest ona częstokroć związana z brudem, niezbędnością użytkowania narzędzi oraz fizycznej siły. Praca mechanika jest również niezwykle stresująca. Powinien być on bardzo dokładny w realizowaniu swych obowiązków, by w czasie naprawy nie zniszczyć innych elementów czterokołowca.

Oprócz tego musimy umieć sobie poradzić z klientami, którzy nierzadko posiadają wygórowane wymagania co do reperacji ich samochodów, połączone z brakiem informacji na temat mechaniki czterokołowców.