W naszym kraju jest sporo zagranicznych korporacji, które wprowadzają angielskie nazwy stanowisk – należy je poznać oraz rozróżniać

Jeżeli aplikujemy do znanej firmy informatycznej, to na pewno w którymś momencie będziemy musieli się zmierzyć z rozwinięciem skrótu CIO. Powinniśmy wiedzieć, kim jest osoba na tym stanowisku.

autokar

Autor: Jonathan Riley
Źródło: http://www.flickr.com

CIO to pierwsze litery ( zobacz także ) litery 3d z angielskiego Chief information officer, czyli w języku polskim – Dyrektor działu informatyki. A czym się zajmuje chief information officer? Zwykle jest to osoba, która posiada już duże doświadczenie w swym fachu. Rozległa wiedza daje jej możliwość dobrze zarządzać teamem. Jednakże, na tak poważnym stanowisku ważna jest już nie tylko wiedza branżowa, ale również umiejętność zarządzania zespołem. Zatem, jak mogliśmy już się domyśleć, nie jest to prosta praca. W międzynarodowych firmach CIO zarządza dużą liczbą ludzi, określa zadania, ale też wytycza nowe cele. Jest zobligowany również spotykać się z zarządem spółki. Do wcześniejszej listy różnych umiejętności dodają się także zdolności w prowadzeniu negocjacji oraz siła perswazji. Informatyka wydaje się być już na tyle przodującą w świecie dziedziną, że ciężko dzisiaj wyobrazić sobie naszą rzeczywistość bez niej. Dlatego będziemy na rynku mieli coraz więcej informatyków. Ktoś powinien umieć nimi zarządzać oraz posiadać imponującą wiedzę z tej dziedziny.

Osoba, która połączy te dwie niełatwe umiejętności, będzie wymarzonym kandydatem na profesjonalnego dyrektora działu IT. Jednakże, na to niezbędny wydaje się być czas oraz znaczne pogłębienie swej wiedzy.