Czy warto dziś mieć wyższe wykształcenie?

Obecnie wielu młodych ludzi w Polsce posiada wyższe wykształcenie. Od czasu do czasu czyta się, że w Polsce mamy więcej ludzi z dyplomem, niż w innych krajach Europy. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda – prawdziwa sytuacja jest nieco inna.

W naszym kraju w chwili obecnej jest mniej więcej trzydzieści dziewięć procent ludzi z dyplomem wyższej uczelni. Na tle Unii Europejskiej nie jest to nic nadzwyczajnego. W niektórych państwach może się zdarzyć, że nawet połowa ludności posiada dyplom wyższej uczelni. Za przykład możemy wziąć Irlandię, gdzie współczynnik ten wynosi 51 procent.

timberworks

Autor: Ghelamco
Źródło: Ghelamco

Mimo to w Polsce także dochodzi dzisiaj do sytuacji, że pracowników umysłowych jest o wiele więcej niż robotników fizycznych. W Polsce nierzadko człowiek z dyplomem wyższej uczelni ma o wiele mniejsze szanse znalezienia opłacalnej pracy, niż pracownik fizyczny. Najciężej jest pośród absolwentów studiów humanistycznych. Bez pracy jest wielu filologów, historyków, socjologów. W sytuacji kiedy uda im się dostać pracę, nierzadko jest to zajęcie nieopłacalne, często absolutnie niezwiązana z wyuczonym zawodem.

Liczni socjologowie pracują na infolinii, czy w innych branżach tego typu, gdzie niemożliwe jest spełnianie swoich ambitnych planów zawodowych. W takiej sytuacji bardzo trudno wykonywanie zawodu na najwyższym poziomie. Osoby w takich sytuacjach zwykle nie lubią swojej pracy. Źródło

O wiele lepszą sytuację mają w Polsce fachowcy. Wystarczy wyszukać w internecie hasło “praca spawacz” i porównać jakie są zarobki w takich zawodach. Spawanie jest zwykle ciężką czynnością, wymagającą dużo cierpliwości. Polega na miejscowym stopieniu materiału w celu ponownego połączenia jego części. W procesie spawania zwykle stosuje się materiał dodatkowy, który jest spoiwem i wypełnia przestrzeń między spawanymi częściami. Praca ta wymaga szerokiej wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, temperatury topnienia czy rozciągliwości różnorodnych substancji. Istnieje bardzo dużo , w których można zrobić kurs spawania. Można zastanowić się nad zrobieniem tego typu kursu, dużo łatwiej może być wówczas znaleźć dobrą pracę.

Czy odnosisz wrażenie, że zredagowany przez nas tekst jest nieschematyczny? Jeśli tak, to ponadto przeczytaj też zamieszczony tu (https://reset2.pl/) pokrewny materiał.

Osób posiadających konkretny fach w ręku ciągle brakuje na rynku pracy.