Czy warto dziś mieć wyższe wykształcenie?

Obecnie wielu młodych ludzi w Polsce posiada wyższe wykształcenie. Od czasu do czasu czyta się, że w Polsce mamy więcej ludzi z dyplomem, niż w innych krajach Europy. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda – prawdziwa sytuacja jest nieco inna.

W naszym kraju w chwili obecnej jest mniej więcej trzydzieści dziewięć procent ludzi z dyplomem wyższej uczelni. Na tle Unii Europejskiej nie jest to nic nadzwyczajnego. W niektórych państwach może się zdarzyć, że nawet połowa ludności posiada dyplom wyższej uczelni. Za przykład możemy wziąć Irlandię, gdzie współczynnik ten wynosi 51 procent.

timberworks

Autor: Ghelamco
Źródło: Ghelamco

Mimo to w Polsce także dochodzi dzisiaj do sytuacji, że pracowników umysłowych jest o wiele więcej niż robotników fizycznych. W Polsce nierzadko człowiek z dyplomem wyższej uczelni ma o wiele mniejsze szanse znalezienia opłacalnej pracy, niż pracownik fizyczny. Najciężej jest pośród absolwentów studiów humanistycznych. Bez pracy jest wielu filologów, historyków, socjologów. W sytuacji kiedy uda im się dostać pracę, nierzadko jest to zajęcie nieopłacalne, często absolutnie niezwiązana z wyuczonym zawodem.

Liczni socjologowie pracują na infolinii, czy w innych branżach tego typu, gdzie niemożliwe jest spełnianie swoich ambitnych planów zawodowych. W takiej sytuacji bardzo trudno wykonywanie zawodu na najwyższym poziomie. Osoby w takich sytuacjach zwykle nie lubią swojej pracy. Źródło

O wiele lepszą sytuację mają w Polsce fachowcy. Wystarczy wyszukać w internecie hasło “praca spawacz” i porównać jakie są zarobki w takich zawodach.

Jeśli zafascynował Cię ten wątek, to odsyłam do www – w tamtym miejscu znajdziesz fascynujące informacje, które są dokładnym omówieniem tego zagadnienia.

Spawanie jest zwykle ciężką czynnością, wymagającą dużo cierpliwości. Polega na miejscowym stopieniu materiału w celu ponownego połączenia jego części. W procesie spawania zwykle stosuje się materiał dodatkowy, który jest spoiwem i wypełnia przestrzeń między spawanymi częściami. Praca ta wymaga szerokiej wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, temperatury topnienia czy rozciągliwości różnorodnych substancji. Istnieje bardzo dużo , w których można zrobić kurs spawania. Można zastanowić się nad zrobieniem tego typu kursu, dużo łatwiej może być wówczas znaleźć dobrą pracę. Osób posiadających konkretny fach w ręku ciągle brakuje na rynku pracy.