Kilka porad odnośnie projektowania wizytówki

Wizytówka jest ważnym elementem wizerunku każdego właściciela firmy i nie tylko. Co musi znaleźć się na wizytówce? Okazuje się, że wybór nie jest taki łatwy, bo na tym małym kartoniku musimy umiejętnie przekazać informacje dla klientów czy partnerów biznesowych.

Wizytówka może pełnić kilka funkcji – pozwolić na przedstawienie drugiej osobie, poinformować ją kim jesteśmy, jakie zajmujemy stanowisko, czym zajmuje się nasza firma, jakie umiejętności posiadamy. To jak wygląda nasza wizytówka może mieć duży wpływ na to jak postrzegana jest nasza firma. W związku z tym trzeba dobrać wizytówkę do wizerunki jaki chcielibyśmy prezentować na rynku. Można pomyśleć, iż to tylko mała karteczka… jednak wybór jest ogromny, od materiałów, po rozmiary, kroje pisma oraz metody wydruku.
W dzisiejszych czasach dalej najpopularniejszym tworzywem, z którego wykonuje się wizytówki jest papier.

Szalenie nam przyjemnie, że przeznaczyłeś swój czas, żeby przeglądnąć nasz tekst. Jeśli czujesz chęć na nowe, to kliknij link podatek ryczałtowy i przejdź do kolejnej witryny.

Może być on gładki lub ozdobny, np. błyszczący. I tu już musimy pamiętać o tym, aby dostosować wygląd papieru do tego jak chcemy być postrzegani. Oczywiste jest, że na przykład prawnik powinien wybrać matowy papier, tak aby wzbudzać zaufanie, z kolei jeżeli chodzi o wizytówki fryzjerskie możemy pokusić się o coś bardziej nietypowego, co podkreśli naszą kreatywność. Można również odejść od tradycyjnego papieru na rzecz innego materiału, który kojarzy się z naszą firmą. Przykładowo drewno będzie właściwe dla stolarza, a plastik dla przedsiębiorcy produkującego wyroby z tego właśnie tworzywa. Taka wizytówka z pewnością będzie interesująca dla osoby, której zostanie wręczona, a dzięki temu zostanie lepiej zapamiętana. Kolejnym ważnym wyborem jest dopasowanie czcionki. Współczesna poligrafia daje prawie nieograniczone możliwości odnośnie wyboru kroju pisma, jednakże niektóre czcionki nie przystoją w pewnych profesjach i nie można też przesadzać z wyborem. Lepiej ograniczyć się do jednej lub dwóch rodzajów i kolorów czcionki.

Robotnik

Autor: Viktor Rosenfeld
Źródło: http://www.flickr.com
Umiar trzeba także zachować w ilości informacji, które chcielibyśmy umieścić na wizytówce. W przypadku klasycznej wizytówki osobistej wystarczy imię i nazwisko oraz dodatkowe informacje kontaktowe. W niektórych przypadkach dobrze jest także umieścić tytuł naukowy.
Natomiast wizytówka firmowa powinna zawierać logo, imię i nazwisko, stanowisko, informacje kontaktowe, rodzaj działalności oraz adres do strony internetowej, na której będzie można znaleźć pozostałe informacje.

Istotny jest także sposób wyróżnienia informacji, przykładowo jeśli chodzi o wizytówki taxi najistotniejszą informacją dla klienta będzie numer telefonu, dlatego warto zaplanować wizytówkę tak, aby był on najbardziej widoczny. Z kolei w innych branżach bardziej istotny może się okazać adres siedziby, tak by klient mógł do nas trafić bez problemu i skorzystać z naszych usług.