Sporo przedsiębiorstw zatrudnia przeróżnego rodzaju pracowników, ponieważ pracy bywa nazbyt dużo, żeby była w stanie wykonywać ją jedna osoba

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz spółkę, to na pewno nie raz zastanawiałeś się dlaczego przyjęcie pracownika jest tak bardzo obciążające.

Potocznie wyrokuje się, że pracownik kosztuje szefa niemal dwa razy więcej niż twierdzi suma netto na umowie dla pracownika. Toteż skąd tak wysokie koszta?
Pracownik z własnej wypłaty odprowadza do budżetu przeróżnego rodzaju podatki oraz składki. Dlatego jego płaca netto (zatem to co naprawdę otrzymuje na rękę) jest niższa od sumy brutto, która była podana na umowie. Różnica wynosi mniej więcej 30%, zatem nie jest to mało. Z naszych pieniędzy musimy zasilać różne instytucje, na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość składek ZUS prezentuje się tak najwięcej środków wydajemy na składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, a potem na ubezpieczenie społeczne – te pieniądze idą do Narodowego Funduszu Zdrowia. Z racji tego temu, że jesteśmy ubezpieczeni, jesteśmy uprawnieni do tego, by nieodpłatnie korzystać z wizyt lekarskich oraz pobytów w szpitalu, jeśliby coś nie daj boże nam się stało.
wysokość składek zus

Autor: Gage Skidmore
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca po swojej stronie także odprowadza na nas niemalże identyczne składki. Dodatkowo opłaca jeszcze środki na Fundusz Pracy.

Jeżeli spodobał Ci się analizowany artykuł, kliknij ten odnośnik – bez dwóch zdań też warto zobaczyć tam (ksiegowosc-kruger.pl/ksiegi-przychodow-rozchodow.php) jeszcze jeden dający do myślenia post.

W obu przypadkach (etatowiec oraz pracodawca) największy procent pochłaniają składki emerytalne, a więc środki te gwarantują nam naszą emeryturę.

Warto czasami zainteresować się czy nasza firma reguluje wszystkie składki, tak jak mówi prawo. Dzięki temu w przyszłości unikniemy stresujących sytuacji.