Rozwój nowoczesnych metod informatycznych spowodował, że w firmach zaczęło się pojawiać bardzo dużo danych. Duże firmy już kilkanaście lat temu miały wdrożone wydajne programy do zarządzania ERP, w jakich na bieżąco były i nadal są rejestrowane wszystkie gospodarcze zdarzenia. Przy dobrej konfiguracji systemu liczba przetwarzanych informacji jest bardzo duża, więc pojawiła się konieczność ich wydajnej analizy, i to w oparciu o różne płaszczyzny.


Osoby zajmujące się zarządzaniem zaczęły odczuwać pewne ograniczenia, jakie zaczęły się pojawiać w nawet najbardziej wydajnych systemach ERP, ponieważ niekiedy nie była w nich możliwa bardziej przekrojowa analiza danych. Wynikało to przede wszystkim z architektury tego typu systemów, ich głównym zadaniem jest gromadzenie i przetwarzanie informacji spływających na bieżąco, a wszelkie analizy będą się opierać jedynie na tych danych, które już zostały wprowadzone. Lecz równocześnie nie pozwalają na wiele więcej, jeżeli w czasie wykonywania operacji gospodarczej jakieś dane nie zostały wprowadzone, to ich wykorzystanie później możliwe nie było.

Pragnąc sobie poradzić z takimi ograniczeniami, zaczęły się pojawiać systemy big data, zwane też popularnie Bussinnes Inteligence. Ich idea była całkowicie inna niż programów ERP, ale też miały one wykonywać całkowicie odmienne rzeczy. Pierwszą różnicą jest mechanizm gromadzenia informacji. Przy systemach BI informacje uzyskane na przykład z modułów ERP lub innego rodzaju źródeł są przetwarzane do odpowiedniego formatu i następnie ładowane do bazy. Zdarza się czasami, że ilość informacji może się zwiększyć kilka razy w porównaniu z danymi wyjściowymi, ale po prostu tak ma być. Więcej w temacie: datarino.com.


Dzięki temu, że informacje dostępne będą w znacznie szerszym zakresie, to również możliwości ich analizowania są nieporównywalnie większe. W rzeczywistym działaniu przeważnie takie dane uzupełnia się raz na pewien czas, nie tak jak w programach ERP na bieżąco, lecz to akurat spokojnie może tak być. Najbardziej istotne jest, żeby zostały one właściwie przygotowane i zapisane w dobrym formacie, bo dzięki temu da się je sprawnie analizować.

Kategorie artykułu

Dla Admina