Kariera w szeroko pojętym handlu rozpoczyna się od najzwyklejszego sprzedawania w sąsiednim spożywczaku lub warzywniaku. Zawód sprzedawczyni to niekiedy ciężki kawałek chleba, bo trzeba wykazać się niemałą siłą fizyczną - do podnoszenia ciężkich skrzyń z bananami i pomarańczami czy wodą źródlaną tak naprawdę przydałby się umięśniony pan, ale, jak na ironię, to panie, czy to zaraz po skończeniu edukacji, czy te po czterdziestce, a nawet po sześćdziesiątce, najczęściej stoją za ladą i dziennie przerzucają kilkaset kilogramów najróżniejszego typu produktów.


szkolenie
Autor: Association of Online Publishers
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże karierę w sprzedaży najlepiej zacząć od pracy w wielkich sklepach, czyli np. hipermarketach. W osiedlowym sklepiku szanse na rozwój zawodowy bywają znikome, z kolei w sklepie wielkopowierzchniowym perspektyw jest o wiele więcej. Żeby w ogóle myśleć o oddelegowanie na wyższe stanowisko, należy zadbać o wykształcenie. Z tego powodu młode kasjerki uczęszczają na studia handlowe, aby po ukończeniu nauki móc zmienić zawód. Poza tym troszczą się o to, żeby regularnie brać udział w odpowiednich kursach, a więc szkolenie zarządzanie sobą w czasie jest kierowane właśnie do tych ambitnych kobiet - szkolenie zarządzania sobą w czasie.

trener sprzedaży
Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Zagadnienia takie jak np. profesjonalna obsługa klienta czy merchandising praktycznie nie kryją przed nimi kompletnie żadnych tajemnic, a spis dostępnych kursów w żadnym razie na wspomnianych pozycjach się nie kończy, więc edukować można się przez całe życie. Po upływie kilku lat oddana pracownica może ubiegać się awans i rzecz jasna o podwyżkę. Jeśli bardzo dobrze potrafi obsługiwać komputer oraz oprogramowanie biurowe, to nie będzie zmuszona siedzieć przy kasie minimum osiem godzin w ciągu dnia, lecz zostanie asystentem działu handlowego, a potem przedstawicielem handlowym. W kolejnych latach może ubiega się o stanowiska kierownicze, jak również... poszukać dodatkowej pracy.


Trener sprzedaży musi dogłębnie znać wszelkie zagadnienia połączone z szeroko rozumianym handlem, stąd na takim stanowisku sprawdzi się jedynie ta kobieta, która niemalże od kołyski zajmuje się obsługą klientów i w trakcie siedemnastoletniego okresu pracy przeszła bodajże wszystkie szczeble kariery w tym zawodzie. A poza tym taki trener sprzedaży przez kilka godzin musi interesująco prowadzić wykłady, a zabawne historyjki z życia wzięte na pewno staną się znakomitą ilustracją książkowych tez.

Kategorie artykułu

Dla Admina