Większość społeczeństwa nie napotkała się wcale z reprezentantem takiego zawodu jak aktuariusz. Powinien on mieć wiedzę m.in. z zakresu matematyki finansowej, teorii ryzyka czy też rachunkowości ubezpieczeniowej.
specjalista
Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com


Zgodnie z odpowiednią ustawą, licencjonowanym aktuariuszem może być osoba fizyczna spełniająca następujące wymogi: ukończyła studia wyższe o specjalności aktuarialnej, praktykowała pod kierunkiem profesjonalnego aktuariusza przez okres minimum 2 lat, zdała z pozytywnym wynikiem test aktuarialny (składa się on z między innymi tego typu elementów jak: matematyka finansowa, czy prawdopodobieństwo i statystyka) i naturalnie ma całkowitą zdolność do czynności prawnych. Tego typu fachowców zatrudnia biuro aktuarialne (czytaj resztę pod adresem) albo placówka finansowa, przykładowo bank czy towarzystwo ubezpieczeniowe. Tego typu fachowcom przepisuje się współudział w dodatkowych kursach pogłębiających wiedzę z przedziału profesjonalnego aktuariatu.


Wykładowca
Autor: Laurel L. Russwurm
Źródło: http://www.flickr.com


Umiejętność uzyskana w ramach specjalnych szkół podyplomowych z branży aktuariatu mogłaby zostać niezwykle użyteczna dla osób dopiero rozpoczynających pracę w biurze aktuarialnym, towarzystwach ubezpieczeniowych oraz pozostałych instytucjach. Praca w aktuariacie niewątpliwie przynosi wiele zadowolenia i zezwala na intensywny rozwój, również ten zawodowy, oraz czysto intelektualny. Najczęściej wykonywaną przez agencje aktuarialne - więcej w serwisie - propozycją jest tzw. kalkulacja aktuarialna.
Jest ona wykonywana z zasady na podstawie następujących, ściśle związanych z indywidualnym kadrowiczem, danych, między innymi tego typu jak: wiek czy staż pracy.

Kategorie artykułu

Dla Admina