Nowe życie zużytego sprzętu!

Thu, 01/14/2016 - 12:16

Nierzadko zdarza się, iż nie mamy pomysłu co zrobić z zepsutą pralką, odkurzaczem, który odmówił posłuszeństwa czy zużytymi bateriami od pilota albo telefonu – z powodu braku odpowiedniej wiedzy bardzo często lądują na śmietniku, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla środowiska naturalnego. Co zrobić, by nie tylko zadbać o otaczającą nas przyrodę, ale także skutecznie i szybko pozbyć się niechcianych przedmiotów?

zużyte sprzęty małego AGD
Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to niekiedy prawdziwy kłopot – w wielu przypadkach źle wpływa na środowisko i nie wiemy, gdzie go można oddać. Dobrze wiedzieć, że w niemal każdej miejscowości znajdują się tzw. punkty zbiórki tego rodzaju sprzętu. W takim miejscu niebezpieczne odpady przechodzą proces recyklingu, który pozwala odzyskać tworzywo do produkcji nowego urządzenia - Utylinia.pl - utylizacja odpadów. Skoro o nowym mowa, to w wielu sklepach z elektroniką można zostawić zużyty sprzęt, przy okazji kupna nowego. Niekiedy punkty napraw tego rodzaju sprzętu także oferują możliwość bezpłatnego przyjęcia innego uszkodzonego urządzenia, w zamian za na przykład możliwość rozbiórki go na części. Punkty złomu – oczywiście tylko te wpisane do rejestru zbiórki sprzętu – także są świetnym rozwiązaniem dla zepsutego sprzętu AGD i elektroniki.Sprzęt w kuchni
Autor: Mike Steinhoff
Źródło: http://www.flickr.com
Czemu to tak ważne? O szkodliwym wpływie elektrośmieci uczy się już maluchów w przedszkolu, przedstawiając na jak wielkie i nieodwracalne szkody możemy narazić środowisko naturalne, postępując niewłaściwie. Pokazuje to również jak wielki jest to problem. Odpady elektryczne i elektroniczne to takie, których kluczowym źródłem zasilania jest prąd bądź baterie. W wielu z nich podstawą budulca jest rtęć, brom lub ołów. Już same nazwy nie napawają optymizmem, nie powinniśmy wprowadzać ich do naturalnego otoczenia - czytaj tu. Nowoczesna technika pozwala na ich bezpieczny recykling, bez szkody dla otoczenia, ale pod warunkiem, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi w odpowiednie miejsce. Nie warto utylizować go samodzielnie, gdyż wiele zawartych w nim związków jest szkodliwych dla środowiska naturalnego jak i bezpośrednio dla człowieka. Zabawa może skończyć się uszczerbkiem dla zdrowia. Warto pamiętać, iż wszelkie opakowania zawierające sprzęt elektroniczny i elektryczny powinny zawierać adnotację od producenta, co należy zrobić po zakończeniu ich działania. Takie rozwiązanie ułatwia znalezienie właściwego bezpieczne unieszkodliwienie elektroodpadów – bez szkody dla siebie i środowiska.

Kategorie artykułu

Dla Admina