Automatyczne cięcie metali

Tue, 03/17/2015 - 10:59

W bardzo wielu gałęziach przemysłowych istnieje nieodzowność wykorzystywania metalu. Pierwszym miejscem które przychodzi nam na myśl jest z pewnością sektor budowlany. Stosuje się tam stal do wznoszenia rozmaitego typu konstrukcji, nieodzownych w procesie stawiania budynku (dla przykładu zbrojenia które zapewniają bezpieczne stawianie budowli wielokondygnacyjnych).


przemysł
Autor: jasonwoodhead23
Źródło: http://www.flickr.com
Następnym odbiorcą stali jest zapewne najogromniejsza dzisiaj gałąź, mianowicie wytwórczość samochodów. W tym wypadku często wymagane jest bardzo precyzyjne ciecie tworzywa, często w niezwykle skomplikowanych formach. Płyty stalowe - blachy stalowe na ssab.com.pl - zależnie od wymogów, mogą być na linii produkcyjnej gięte bądź też przecinane. Metod na tą ostatnią czynność jest wiele. Ich dobór jest zależny od spodziewanego stopnia precyzyjności cięcia.

Można więc użyć strumienia wody pod znacznym ciśnieniem, czy też - tradycyjnie - palnika gazowego. Wszystkie te wymienione sposoby są jednak skomplikowane, potrzeba do nich specjalistycznych przyrządów, z kolei palnik gazowy niepotrzebnie nadtapia metal. Cięcie laserowe - acz dokładne - wymaga zaawansowanych technik, przez co może okazać się zanadto drogie. Następną dosyć popularną taktyką cięcia metalu jest cięcie za pomocą tzw. plazmy. Płyty stalowe przepoławiane są z pomocą przepływu rozgrzanego gazu o specyficznych właściwościach.

przedsiębiorstwo przemysłowe
Autor: jasonwoodhead23
Źródło: http://www.flickr.com
Gaz ten grzany jest na skutek przepuszczania przez niego odpowiednio dobranego prądu (im większe napięcie tym jest większa temperatura gazu). Ogólnie mówiąc, cięcie metalu za pomocą plazmy jest nieco podobne do procesu spawania w otulinie gazowej. Wielką zaletą tej metody jest to, że nie spala ona brzegów obrabianej płyty stalowej co ma istotny wpływ zarówno na wygląd ale również na odporność obrabianego materiału. Współcześnie najczęściej tego rodzaju przecinarki są nastawne komputerowo z uwagi na potrzebną precyzję przy wykonywaniu tego typu prac. Poza tym narzędzia nastawne automatycznie wyeliminowują do minimum pracę człowieka, co jest pożądane jeśli wziąć pod uwagę to, iż przy tego rodzaju procesie występują niezwykle szkodliwe dla zdrowia ludzkiego czynniki, jak przykładowo zwiększone promieniowanie UV a także występowanie szkodliwych dymów.

Kategorie artykułu

Dla Admina