Praca a higiena i bezpieczeństwo

Tue, 09/02/2014 - 10:23

Bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp) to powszechnie używana nazwa określająca jednocześnie klasę przepisów a także zasad odnoszących się do bezpiecznegooraz higienicznego wykonywania pracy, a także jest to osobna dziedzina wiedzy zajmująca się kreowaniem właściwych warunków pracy.
W zakresie bhp znajdują się zagadnienia z zakresu ergonomii, medycyny pracy, ekonomiki pracy, psychologii pracy, technicznego bezpieczeństwa i tym podobnych Cała praktyka bhp odnosi się do zestawu zasad dotyczących sprawdzonego świadczenia pracy w higienicznych warunkach.
Bezpieczeństwo w pracy
Autor: cleong
Źródło: http://www.flickr.com
Termin bezpieczeństwo jest odmiennie definiowane w wymiarze praktycznym i może dotyczyć utrzymywania niebezpieczeństwa pod kontrolą, stanu, w którym groźba istnieje na poziomie możliwym do zaaprobowania lub stanu dokładnego z normą zaaprobowaną dla bezpieczeństwa - definicja z tej strony. Dla przedsiębiorstw, jakie cenią czas i efektywność w pracy przygotowaliśmy szkolenia bhp okresowe w formie samokształcenia zdalnego (na odległość). Tego typu szkolenia mają miejsce w wielu miastach, przykładowo szkolenie bhp we Wrocławiu. Takie szkolenie BHP może jednak być wybrane tylko przez pracodawców oraz osoby kierujące, również przy wsparciu pracowników administracyjno-biurowych.Szkolenie w formie samokształcenia kierunkowego polega na tym, że uczestnicy otrzymują potrzebne materiały, wśród których odnajdziemy różnego rodzaju skrypty, przepisy prawne i pytania kontrolne.

Odzież ochronna
Autor: Husqvarna
Źródło: Husqvarna
Dzięki tej możliwości możliwe jest łatwe przyswojenie problematyki szkolenia BHP. Sporym ułatwieniem jest również kontakt mailowy z organizatorem, który w razie pytań i wątpliwości objaśni je. Po przyswojeniu konkretnego materiału odbywa się egzamin, który ma formę testu. Adekwatnie z kodeksem pracy: „Nie można dopuścić pracownika do pracy, do jakiej wykonywania nie posiada on nieodzownych kwalifikacji albo potrzebnych kwalifikacji, oraz dostatecznej wiedzy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (…) Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i czystości pracy albo kierując pracownikami czy też pozostałymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów czy też zasad bezpieczeństwa i schludności pracy, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.”

Każdy z zatrudnionych pracowników powinien przejść takie szkolenie, to obowiązek pracodawcy, żeby to zapewnić - więcej o nadzorze. W niektórych zakładach pracy zaniedbuje się tego typu szkolenia uważając, iż nic one nie wnoszą do tematu, że na pewno nic się nie stanie. To błąd! A najbardziej się o tym przekonujemy już po fakcie.

Kategorie artykułu

Dla Admina