W Polsce istnieje polityka dość dużej pomocy dla niepełnosprawnych czy chorych. Wobec tego całe państwo jest zmuszone się składać na to, aby przewlekle chorzy mogli się leczyć i by mogli otrzymywać na przykład renty.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest tą instytucją, która w większości ściąga profITy z obywatelskich wypłat.
papier
Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com


To do ZUS-u trafiają nasze składki. Szczególnie jest to składka na emerytury, ponieważ w tak odkładamy pieniądze na swoją jesień życia. Nie będziemy musieli już wtedy pracować, a za odłożone pieniądze będziemy mogli fajnie funkcjonować i bawić się z wnukami.Następną składką jest składka rentowa oraz wypadkowa. To dość ważne elementy, gdyż jeśli mielibyśmy jakiś wypadek albo na stałe byśmy zachorowali, to będziemy bezpłatnie leczeni lub operowani, a także dostaniemy środki na egzystencję w okresie, kiedy rzecz jasna nie będziemy w stanie wrócić do obowiązków. Rehabilitacja także jest w Polsce objęta przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a więc jest nieodpłatna.


komunikacja
Autor: Personal Creations
Źródło: http://www.flickr.com


Jeśli mamy ochotę dokładnie poczytać jakie ZUS składki ściąga z naszej wypłaty, to musimy zajrzeć na ich stronę online. Tam wszystko jest ze szczegółami opisane wraz z tabelką oraz przykładowym wyszczególnieniem składek na podanej wypłacie (zwykle bierze się pod uwagę średnią krajową).
Możemy również przeczytać, jakie składki Zakład Ubezpieczeń Społecznych pobiera z naszej wypłaty, a ile musi do nas dopłacić nasz pracodawca. Są to również spore kwoty. Pewnie pozwoli nam to zrozumieć swego przełożonego, kiedy nie chce nam dać podwyżki.
Tags:

Dla Admina